Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cumul functii presedinte si cenzor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cumul functii presedinte si cenzor

Buna seara,
Intr-o asociatie de 20 de apartamente, cu o medie lunara de 4 documente contabile si 2 angajati, este necesara numirea unui cenzor separat sau presedintele poate cumula si aceasta functie?
Presedintele nu este remunerat si nici aceasta noua atributie nu va fi, pentru a reduce cheltuielile la minim.

Multumesc pentru ajutor

Imi raspund singur, pentru ceilalti care cauta un raspuns, nu este posibil pentru ca membrii comitetului executiv din care face parte presedintele nu pot fi si cenzori.
Adriantot, moderator
Este similar cu separarea puterilor in stat: NU !
Este incompatibila prestarea concomitenta de catre aceiasi persoana,a responsabilitatii de presedinte de asociatie si de cenzor in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari,avand in vedere ca presedintele de asociatie este facor decizional,pe cand cenzorul detine competenta verificarii si vizarii pentru legalitate a documentelor asociatiei de proprietari