Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ajutor completare declaratie D200 pentru PFA sistem ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ajutor completare declaratie D200 pentru PFA sistem real

Urmeaza sa completez D200 pentru anul 2015 si as avea nevoie de putin ajutor.

1. Venitul brut = cat am incasat in tot anul anterior.
2. Cheltuieli deductibile = toate cheltuielile pe care le pot deduce (abonament internet, laptop etc.), din care
2.1. Contributii sociale obligatorii = ??!?
3. Venit net anual =

De exemplu, sa spunem ca anul trecut am incasat 60.000 lei. Din acestia, prima data scad chetuielile deductibile (aprox 3000 lei). Apoi intervine dilema, ce fel de contributibutii sociale obligatorii pot trece, doar sanatatea? Daca da, cum aflu cat a fost sanatatea, 5,5% din 60000? Mentionez ca am platit pensie 2664 lei anul trecut (222 lei/luna). Asta nu poate fi considerata contributie sociala obligatorie? Iar dupa ce scad acestea, la ce-mi ramane aplic 16% si obtin venitul net?

Va multumesc anticipat.

La contributii sociale obligatorii insumati CAS (pensia achitata) si CASS (sanatatea) achitate efectiv in 2015. (platile anticipate pe 2015 si regularizarea - daca a fost - pe 2014)

Sa zicem ca ati declarat prin declaratia 220 pe 2015 ca veti face un
- venit estimat de 30.000 lei.
- Cheltuieli deductibile de `10.000 lei.
- Venit 20.000 lei

20.000 x 16% = 3200 lei : 4 = 800 lei impozit anticipat pe 2015 ptr fiecare trimestru
20.000 x 5,5% = 1100 : 4 = 275 lei impozit anticipat pe 2015 CASS ptr, fiecare trimestru

Acum cand depuneti declaratia 200 pentru 2015, (exemplu de calcul)
- venit efectuat brut 40.000 lei (total facturi emise, indiferent daca sunt incasate ori nu)
- cheltuieli deductibile CASS 2664 + CASS 1100 + alte deductibilitati 11000 = 14764 lei
- din care contributii 3764
- venit impozabil 40.000 - 14764 = 25236 lei
- impozit datorat 25236 x 16% = 4037,76 lei (din care ati achitat deja in cursul anul 2015 prin anticipare 3200 lei, si deci la regularizare veti achita doar diferenta de 837.76 lei
- la fel calculate si pentru sanatate - regularizarea 25236 x 5,5%) - anticipat = diferenta de achitat in baza deciziei ce va va fi comunicata
- la fel si cu pensia

In plus, puteti deduce contributiile profesionale (taxele de la colegiu), asigurarea de raspundere profesionala, abonamentele profesionale, cartile de specialitate etc
edina, utilizator