Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU PRENATAL,
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU PRENATAL,

Am absovit facultatea acum 2 ani am obtinut si licenta dar nu am gasit loc de munca,acum sunt gravida in luna a 3-a ,ce as putea face atunci cand am sa nasc sa pot beneficia si eu de concediu prenatal,de acea suma lunara,pot plati o suma lunar si daca da unde si cat ca sa pot beneficia si eu de acele sume acordate mamelor?
1. - Cred ca vreti sa intrebati de concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an sau 2 ani si de indemnizatia aferenta acestuia.
- Concediul prenatal face parte din concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal).

2. - Pentru a beneficia e indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade a similate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
- Plata contributiilor nu este o conditiie pentru a beneficia de CCC si nu va ajuta aceasta.

3. - Daca veti naste in iulie 2016 cele 12 luni eligibile vor fi august 2015 - iulie 2016.
- Spuneti ce statut aveti / veti avea in aceste 12 luni.

4. - Poate beneficia tatal copilului de CCC daca indeplineste aceleasi conditii de mai sus.
- Sau poate beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani, fara sa mai intre in CCC.