Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Campanie strangere de fonduri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Campanie strangere de fonduri

Ce documente sunt necesare pentru a infiinta o campanie de strangere de fonduri de catre o societate comerciala ? Este nevoie de acordul primariei, politiei?
cum adica o societate comerciala sa stranga fonduri? In ce scop? Cu ce titlu? Cine sa fie beneficiarul? E angajata de un ONG sau de o institutie publica sa presteze acest serviciu de fundraising stradal? In perioada interbelica a existat o Legea a Chetei, care e considerata acum ca nemaifiind in vigoare, desi nu am gasit sa se fi abrogat expres... Nu stiu sa exista vreo reglementare legala expresa la ora actuala la nivel national pentru asemenea activitati stradale, cel mult daca e cu puncte fixe ex corturi, tonete, masutze... acolo e ca pentru alte utilizari ale spatiului public...