Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Protocol amplasare urne in scop umanitar pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Protocol amplasare urne in scop umanitar pentru strangere de fonduri

Buna seara!
Sunt o asociatie infiintata cu scop umanitar pentru imbunatatirea vietii copiilor cu probleme neuromotorii si vreau sa amplasez urne in diferite locatii pentru strangerea de fonduri. Care este procedura de amplasare a urnelor si de ce acte am eu nevoie ca asociatie si sa dovedesc locatiilor ca pot face acest lucru? Dar pentru golirea urnelor?
george-neagu, moderator
Nu mai exista o reglementare legala expresa, cum exista Legea Chetei in perioada interbelica,
DIn motive de siguranta, transparenta si incredere e cazul ca urnele sa fie sigilate si desigilate de o comisie, sa participe in aceasta si persoane din conducerea asociatiei si reprezentantii entitatii in a carei incinta a fost plasata cu acordul lor prealabil, si pe urna sau langa ea se existe text explicativ cine o instaleaza, in ce scop, care sunt beneficiarii ./ destinatia fondurilor etc. Nu e nevoie de o autorizatie specifica si e suficient sa scrie generic in statut ca e un ONG umanitar, E bien dar nu obligatoriu ca in Statut sa fie mentionat la mijloace si acest tip de obtinere de fonduri.
Multumesc pentru raspuns!