avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Angajat de pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Angajat de pfa

s-au modificat formularele 020 si 030. dc pfa-ul are un angajat pt care retinea si platea lunar contributiile aferente salariilor, prin modificarea declaratiilor mentionate precedent rezulta ca de acum vor trebui retinute si platite trimestrial? trebuie depus ceva in acest sens sau putem ramane lunar in continuare fara a depune nimic?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: desirelia75 , utilizator 08:28, 3 Februarie 2016
pfa nu are nicio obligatie atata timp cat salariatul are contract de munca ptr care i se intocmeste si depune lunar declaratia 112 sau trimestrial,depinde cum a optat in vectorul fiscal.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2016
desirelia75, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajatori cu 2 salariati (conventii ) sanda65 sanda65 In anu 2011 s-a trecut la plata impozitului si taxele sociale trimestrial pentru angajatori cu pana la 2 angajati, tot asa si declaratia 112. Asa am procedat ... (vezi toată discuția)
Infiintez pfa, ce datorii salariale am MOCANU DOINA MOCANU DOINA Buna dimineata, Incepand cu luna ianuarie 2014, infiintez un cabinet. Voi avea si o salariata. Va rog sa-mi spuneti, care sunt \\"pasii\\" pe ... (vezi toată discuția)
Declaratie 112 trimestriala ContSters138151 ContSters138151 Buna seara, Am o firma care se incadreaza la depunerea trimestriala a decl 112, trebuia sa merg sa depun o decl 010 la Finante pana in data de 31.10.2011 ... (vezi toată discuția)