Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii conc. odihna neefect. la lichidare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

conc. odihna neefect. la lichidare

Buna dimineata , pentru un angajat care lichideaza penru zile neefectuate de conc adica 7 zile ce i se cuvin pt lunile prestate la unitate sint obigat sa i le platesc la plecare, data de 1 a luni sa stiut ca va placa vine o saptamina la serv si se semneaza licidarea la zi ,pentru luna respectiva ia un salar aferent unei luni lucrate s-a procedat corect?
va multumesc mult ozi buna sa aveti!
Corect.
In cazul lichidarii i se achita drepturile salariale pentru perioada lucrata, iar concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani.
la incetarea contractului de munca, anagajtului i se palteste c/v concediului de odihna cuvenit si neefectuat.
la baza sta urm. art. din codul muncii.
Art. 141. -
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.