Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale consiliu de administratie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

consiliu de administratie

un SRL, cu doi asociati , este condus de un consiliu de administratie format din 3 membrii, PRESEDINTE ,VICEPRESEDINTE SI UN MEMBRU.Am fost intrebat de un ,,organ de control" daca are numita COMISIE DE CENZORI.
deci va rog : este corect ca la un SRL sa fie numit un consiliu de administratie si daca da ,este nevoie sa fie numita si o comisie de cenzori?
multumesc
liviu2005 a scris:

este corect ca la un SRL sa fie numit un consiliu de administratie ?
multumesc

Da. Nu exista niciun impediment legal.

liviu2005 a scris:

este nevoie sa fie numita si o comisie de cenzori?

Art. 199 din Legea nr. 31/1990
(1) La SRL supuse obligaţiei legale de auditare, AGA nu va desemna cenzori. În această situaţie societatea, indiferent de numărul de asociaţi, va organiza auditul intern, potrivit normelor elaborate de Camera Auditorilor Financiari.
(2) La SRL nesupuse obligaţiei legale de auditare, AGA poate numi unul sau mai mulţi cenzori ori un auditor financiar.
(3) Dacă numărul asociaţilor trece de 15, numirea cenzorilor este obligatorie.
(4) Dispoziţiile prevăzute pentru cenzorii SA se aplică şi cenzorilor din SRL.
(5) În lipsă de cenzori, fiecare dintre asociaţi, care nu este administrator al societăţii, va exercita dreptul de control pe care asociaţii îl au în SNC.