Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata la vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata la vanzare cumparare

Buna ziua.
Imi spune cineva daca e legal, mai nou, cand cumperi un imobil, sa achiti diferenta de bani in fata notarului sau se poate doar prin virament bancar?
Multumesc.
Care diferenta? Diferenta dintre ce și ce?
Dacă prețul depășește 50 mii lei, banii se dau prin banca.
Da. Am dat avans 5000 Euro. Si diferenta trebuie data la perfectarea actelor si depaseste 50 mii lei. Problema e ca proprietara ne cere banii cash. Si nu vrem sa avem probleme. Nu stim cum sa procedam.
Ii va explica notarul ca exista o dispozitie legala care prevede ca orice plata peste plafonul de 50.000 lei se efectueaza exclusiv bancar sau se poate informa din orice surse pentru a se convinge