Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura schimbare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura schimbare imobil

Buna ziua,

As vrea sa schimb o garsoniera cu o lucuinta mai mare, noua, la curte.
Plata diferentei se va face prin accesarea unui credit ipotecar.
Intrebarile sunt: - este posibila tranzactia in conditiile de mai sus?
- garsoniera mea se considera avans la credit, sau pe langa aceasta mai trebuie platit alt avans?
Va multumesc anticipat.
Asta verificati la fiecare banca in parte, depinde de conditiile de creditare, de tipul creditului accesat etc.
Va rog sa-mi dati un raspuns, d.p.d.v. juridic, si referitor la intrebarea: - garsoniera mea se considera avans la credit, sau pe langa aceasta mai trebuie platit alt avans?
Tocmai vi s-a raspuns ca trebuie sa vedeti daca institutia bancara accepta.
Nu este o intrebare juridica, este o intrebare legala de oportunitatea financiara a creditarii in cazul respectiv si, desi in practica nu se prea face aceasta diferenta, eu una as diferentia situatia in functie de provenienta garsonierei.
Raspunsul la intrebare insa nu se afla in legi, ci in proceduri interne ale fiecarei banci in parte.
Dupa mine, n-ar trebui categorisita la avans, avansul fiind o suma de bani, iar garsoniera... nu e o suma de bani. Totusi, mare e gradina creditorilor si fiecare poate considera cum ii convine.
Liliana Gradinaru, Avocat