avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura schimbare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura schimbare imobil

Buna ziua,

As vrea sa schimb o garsoniera cu o lucuinta mai mare, noua, la curte.
Plata diferentei se va face prin accesarea unui credit ipotecar.
Intrebarile sunt: - este posibila tranzactia in conditiile de mai sus?
- garsoniera mea se considera avans la credit, sau pe langa aceasta mai trebuie platit alt avans?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:03, 7 Februarie 2016
Asta verificati la fiecare banca in parte, depinde de conditiile de creditare, de tipul creditului accesat etc.
Va rog sa-mi dati un raspuns, d.p.d.v. juridic, si referitor la intrebarea: - garsoniera mea se considera avans la credit, sau pe langa aceasta mai trebuie platit alt avans?
Tocmai vi s-a raspuns ca trebuie sa vedeti daca institutia bancara accepta.
Nu este o intrebare juridica, este o intrebare legala de oportunitatea financiara a creditarii in cazul respectiv si, desi in practica nu se prea face aceasta diferenta, eu una as diferentia situatia in functie de provenienta garsonierei.
Raspunsul la intrebare insa nu se afla in legi, ci in proceduri interne ale fiecarei banci in parte.
Dupa mine, n-ar trebui categorisita la avans, avansul fiind o suma de bani, iar garsoniera... nu e o suma de bani. Totusi, mare e gradina creditorilor si fiecare poate considera cum ii convine.
Ultima modificare: Duminică, 7 Februarie 2016
Liliana Gradinaru, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitate de vanzare apartament ipotecat ktajaws ktajaws Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema: Doresc sa cumpar prin programul Prima Casa o garsoniera de la sora mea, ce a fost ... (vezi toată discuția)
Demersuri cumparare garsoniera ipotecata lili95 lili95 Sper din suflet sa primesc un raspuns cat mai repede. Am gasit o garsoniera ipotecata.Garsoniera se vinde la 18 000 euro iar vanzatorul a facut un credit ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata si la multi ani 2022. numele meu este andrei gabriel ... Andrei I. Gabriel I.I. Andrei I. Gabriel I.I. Buna dimineata si la multi ani 2022. Numele meu este Andrei Gabriel iar la inceputul anului 2021 am achitat in vederea achizitionarii unei garsoniere suma de ... (vezi toată discuția)