Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire CAS Srl-D
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire CAS Srl-D

Buna ziua, as vrea sa stiu cat timp este o SRL-D infiintata in mai 2013
scutita de plata CAS ? Multumesc , o zi buna!
un SRL-D beneficiaza de scutirea de la plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate de angajatori (CAS angajator – pentru conditii normale de munca), pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariaţi, angajaţi pe perioadă nedeterminată.

Prin urmare, daca veti avea 3 /2/1 sau niciun salariat nu veti mai beneficia de aceasta scutire.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In lege nu se specifica cat timp beneficiaza de scutire insa se specifica ca o SRL-D isi pierde calitatea de 'debutant' "la 31 decembrie a anului in care se implinesc 3 ani de la data inregistrarii"( OUG 6/2011). Nu se pierd astfel si facilitatile acordate odata cu pierderea calitatii de "debutant"?
Potrivit articolului 6, aliniatul (1), lit. a, din Ordonanța de urgență nr. 6/2011 pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii debutanţi în afaceri, cu modificările şi completările ulterioare, calitatea de microîntreprindere aparţinând întreprinzătorului debutant se pierde, prin efectul legii, “la data de 31 decembrie a anului în care se împlinesc 3 ani de la data înregistrării”.

In termen de cel mult 45 de zile lucrătoare de la pierderea calităţii de microîntreprindere aparţinând întreprinzătorului debutant, societatea respectivă are obligaţia să procedeze la schimbarea denumirii potrivit prevederilor art. 36 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Cu toate ca textul de lege nu prevede si altceva, consider ca si facilitatile respective sunt pierdute.
Cornel Vasile, Consilier juridic