Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lipsa teren si casa intravilan din Titlul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lipsa teren si casa intravilan din Titlul de proprietate

Buna ziua,

In Titlul de proprietate din 1991, lipsesc casa si terenul din intravilan.
Cum pot corecta aceasta eroare in vederea vanzarii acestor bunuri?

Multe multumiri.
Daca ati formulat cerere in acest sens, la momentul respectiv si, din eroare acestea nu au fost cuprinse in titlul de proprietate, puteti solicita rectificarea acestui titlu.
Formulati o adresa oficiala Comisiei Locale care a emis titlul de proprietate si in functie de raspunsul acesteia va adresati instantei de judecata competente
Casa nu se trece in titlul de proprietate. Pentru casa se emite autorizatie de constructie sau, daca imobilul este construit anterior anului 2000, se intabuleaza in baza unui document emis de primarie care se numeste "certificat de atestare a edificarii constructiei".
Daca curtea nu a fost inscrisa in titlul de proprietate, exista doua variante: fie a fost facuta o eroare, care se repara prin corectarea respectivului titlu (de comisia locala, impreuna cu OCPI si comisia judeteana), fie nu s-a solicitat reconstituirea dreptului de proprietate pentru curte si atunci e mai greu. Care este situatia dvs?