Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Alcoolic cu probleme psihice exploatat de un grup
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Alcoolic cu probleme psihice exploatat de un grup

Tatal meu e alcoolic cu probleme psihice.
Din cauza ca era violent am decis sa o iau pe mama la mine, iar el acum locuieste in apartamentul de 3 camere pe care il detine in coproprietate cu mama mea.
La bodegile pe care le frecventeaza a intrat in contact cu un grup de oameni care profita de el.
I-a adus in apartament si au furat toate bunurile care puteau fi valorificate.
Au facut credit la un IFN pe numele lui.
Cand ii vine pensia il imbata si ii fura banii.
Am inccercat sa-i luam buletinul si sa-i luam pensia, dandu-i bani treptat, pentru a nu mai ajunge banii pe mana lor. Ei bine a mers cu ei la politie si a scos o hartie cum ca a pierdut buletinul, hartie cu care a mers la posta si a scos pensia impreuna cu respectivii.

Am incercat sa-l fac sa inteleaga ca profita de el, si sa mergem la politie ca sa faca plangere, in schimb mi-a spus ca aia sunt prietenii lui care il ajuta.

Suspectez ca urmatorul pas e ca grupul respectiv sa incerce sa-i ia casa, care e in coproprietate cu mama mea, sau sa-l faca sa semneze vreun act notarial prin care sa puna gaj apartamentul, singurul bun pe care il mai detine si pe care pot pune mana.

Va rog sa-mi dati niste sfaturi, ce putem face noi ca familie in situatia asta ?

Admin, administrator
Faceti o plangere la politie impotriva persoanelor respectiva iar pe tatal dvs incercati sa il internati intr-un centru medical specializat. Este posibil sa refuze internarea, este dificil sa fie internat daca se impotriveste.
Am incercat sa-l internam dar nu doreste internarea si nu il putem forta in nici un fel.
A fost internat la psihiatrie de cateva ori, cand a ajuns in stadiul de coma alcoolica. Il tin cateva zile pana isi revine si apoi ii dau drumul.

La politie am fost dar nu fac nimic, mai ales ca el ii apara pe si nu vrea sa faca nici un fel de plangere.
Inventeaza fel de fel de povesti cum ca mama i-a luat banii, nu ei.
A juns sa manance din gunoaie, desi are o pensie destul de mare din care se poate intretine fara nici o problema.

[Editat de admin: Precizarile editate nu au importanta pentru speta. Va rog sa nu le mai folositi. Multumesc.]
Admin, administrator
Puteți încerca o cerere de punere sub interdicție.
Macat sa încercați. ..

Puteți depune și denunț pentru furt dar dacă el nu cooperează politia nu poate face nimic.