avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si partaj. bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si partaj. bunuri comune

buna ziua.am actiunea de divort intentata din luna noiembrie.sotul meu a plecat de acasa in septembrie.eu raminind doar cu baiatul in apartament am mai cumparat lucruri in casa,dar am primit si de la rude lucruri.televizoare,masina de spalat,mai multe.cum pot dovedi ca le am de la rude?adica ce pot face sa mi le pastrez sa nu mi le ia sotul?el oricind poate veni in casa si imi poate lua din lucruri.cum pot face asta?va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:04, 8 Februarie 2016
Intai de toate, doamna, schimbati yala la usa. E mai sanatos asa. Daca totusi intra sotul in casa si va fura din lucruri, faceti plangere penala. Rudele care v-au facut cadouri sa fie pregatite sa declare ca dvs. v-au facut cadou lucrurile si data la care au facut-o.
am dreptul sa schimb yala la usa?ca deocamdata casa e bun comun.inca nu e partajul facut
Aveti daca omul s-a mutat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau să schimb yala de la intrare. o pot face dacă fostul soț stă de 2 ani în altă parte? aura19731991 aura19731991 Vreau sa schimb yala de la intrare.o pot face daca fostul sot sta de 2 ani in alta parte?am nevoie sa depun o cerere undeva sau pur si simplu o pot ... (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii in domiciliul comun dupa divort de catre sotie si parintii acesteia GYORGYO GYORGYO Buna ziua,prin sentinta civila nr.518 din 19.01.2016 pronuntata de judecatoria Craiova in dosarul nr.41671/215/2016 s-a pronuntat divortul dintre mine si fosta ... (vezi toată discuția)
Acces in apartament in timpul procesului de divort vb1 vb1 Sotia a parasit domiciliul comun in urma cu doua luni si a introdus actiune de divort. Ea nu mai locuieste in fapt cu mine, insa in lipsa mea vine si ia din ... (vezi toată discuția)