avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de uzufruct al sotului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de uzufruct al sotului

Buna ziua!
La data constituirii dreptului de uzufruct uzufructuarul era casatorit.
Dupa decesul lui sotia mai are drept de uzufruct?
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 11:44, 5 Iulie 2011
buna ziua,
dreptul de uzufruct se stinge prin decesul uzufructuarului.
daca acest drept nu a fost constituit si in favoarea sotiei, atunci aceasta nu are niciun drept.
Imi puteti spune si de ce sotia nu are nici un drept?
Multumesc mult.
Dreptul de uzufruct este incesibil (poate fi transmis numai beneficiul , emolumentul acestui dezmembramant al dreptului de proprietate ).
Asa cum s-a amintit mai sus , dreptul de uzufruct inceteaza prin moartea uzufructuarului .
nu se transmite, nu se mosteneste
...daca actul de constituite a dreptului de uzufruct nu a fost cu titlu gratuit(donatie) ci cu titlu oneros si fara a rezulta din act un caracter intuitu personae consider ca dreptul de uzufruct astfel "cumparat" intra in categoria bunurilor comune prev de art 30 c fam sotia devenind si ea titulara a dreptului impreuna cu sotul...insa in ceea ce priveste durata dreptului consider ca in acest caz nu poate depasi momentul decesului sotului contractant considerand ca partile i-au stabilit in contract durata(cel mult viager)...deci dreptul e bun comun insa ca durata se stinge la decesul sotului contractant..alta era situatia in care ambii soti apareau in conventie si stabileau ca dreptul in intregime se stinge la momentul decesului ultimului...sau sotul dobanditor declara ca este casatorit,dreptul devenea bun comun si conform legii cel mult viager insa in acest caz nudului proprietar ii era adusa la cunostinta starea civila a dobanditorului si in consecinta durata maxima a dreptului...
Ultima modificare: Marți, 5 Iulie 2011
ContSters4579, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct micula micula problema mea e urmatoarea....in cazul unui contract de v-c cu drept de uzufruct proprietarul isi pierde viata dreptul de uzufruct inceteaza sau ramane valabil ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager intre soti iulia pinzaru iulia pinzaru Buna ziua, as dori va rog niste lamuriri...In extrasul CF, apare proprietar sotul in urma mostenirii cu o cota 1/1 iar, la foaia de sarcini ,apare sotia cu ... (vezi toată discuția)
Nuda proprietate si dreptul de uzufruct viager orhidea orhidea ce inseamna sa fiu nud proprietar impreuna cu fratele meu,in urma decesului mamei mele,iar tatal meu a primit dreptul de uzufruct viager (vezi toată discuția)