Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesiune

Bunic patern + Bunica vitrega paterna ( ambii decedati ) .
La casatoria acestora : Bunicul patern are 2 copii dintr-o casatorie anterioara . Bunica vitrega are 1 copil dintr-o casatorie anterioara . Nu au avut copii impreuna .
Bunicul decedat initial , urmeaza decesul bunicii vitrege .
Ce cote li se cuvin celor doi copii ai bunicului patern ( tata si matusa ) si fiului bunicii vitrege ?.
Multumesc frumos !
Depinde daca aveau bunuri in comun sau numai bunicul sau numai bunica. Nu ati specificat.