avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesiune

Bunic patern + Bunica vitrega paterna ( ambii decedati ) .
La casatoria acestora : Bunicul patern are 2 copii dintr-o casatorie anterioara . Bunica vitrega are 1 copil dintr-o casatorie anterioara . Nu au avut copii impreuna .
Bunicul decedat initial , urmeaza decesul bunicii vitrege .
Ce cote li se cuvin celor doi copii ai bunicului patern ( tata si matusa ) si fiului bunicii vitrege ?.
Multumesc frumos !
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 16:16, 8 Februarie 2016
Depinde daca aveau bunuri in comun sau numai bunicul sau numai bunica. Nu ati specificat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Petrina29 Petrina29 buna seara . va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac pentru ca fiul meu minor sa intre in dreptul de mostenitor . bunica paterna a decedat in luna iunie ... (vezi toată discuția)
Mostenire Petrina29 Petrina29 buna ziua. fiul meu minor este mostenitor dupa bunicii paterni impeuna cu sora vitrega ( dintr-o alta casatorie) majora si matusa lui ( sora tatalui ... (vezi toată discuția)
Ce fel de ruda sunt cu fratele vitreg al tatălui meu? am drept de moștenire? iordana1900 iordana1900 Buna ziua. Ce fel de ruda sunt cu fratele vitreg al tatalui meu? Bunicul meu patern era si tatal acestui unchi. Am detinut doua proprietati (casa si curte ... (vezi toată discuția)