Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lg.448/2006 Art.27(1)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lg.448/2006 Art.27(1)

Sint pensionar de boala in grad de handicap accentuat si abia am descoperit Art.27 (1) din Lg. 448/2006. Proasta comunicare a institutiei abilitate cu informarea, punerea in drepturi , dar si monitorizarea pacientilor daca au parte de drepturile si beneficiile prevazute in lege , duce la confruntarea noastra a celor cu probleme cu vicisitudinile permise de sistemul tot mai stufos si tot mai imposibil pe zi ce trece. Ajutati-ma va rog sa inteleg care este procedura sa banaficiez de un imprumut conform articolului de mai sus, pentru a-mi amenaja locuinta incit sa reduc efortul si sa am caldura adecvata ca sa pot tine boala sub control. Multumesc pentru timpul acordat.
1. Aveti pensie de invaliditate sau indemnizatie de handicap sau amandoua?

2. Pensia de invaliditate s e poate cumula cu indemnizatia de handicap.
Art. 27 din Legea nr.448/2006:

(1) Persoanele adulte cu handicap grav sau accentuat pot beneficia de credit a cărui dobândă se suportă din bugetul de stat, prin transferuri de la bugetul Autorităţii Naţionale pentru Persoanele cu Handicap la bugetele direcţiilor generale de asistenţă socială şi protecţia copilului judeţene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, în baza unui contract privind angajamentul de plată a dobânzii pentru achiziţionarea unui singur autovehicul şi pentru adaptarea unei locuinţe conform nevoilor individuale de acces, cu condiţia plăţii la scadenţă a ratelor creditului, dar şi cu condiţia ca valoarea creditului să nu depăşească 10.000 de euro, iar returnarea creditului să nu depăşească 10 ani. În cazul achiziţionării de autovehicule adaptate special pentru transportul persoanelor cu handicap netransferabile, dependente de scaunul cu rotile, valoarea creditului nu poate depăşi 20.000 de euro, perioada de rambursare fiind de 15 ani.
......

Norme de aplicare a Legii nr.448/2006
art. 17
(1) Pentru a beneficia de prevederile art. 27 din lege, persoanele cu handicap grav sau accentuat ori persoana care are în îngrijire un copil cu handicap grav sau accentuat se adresează direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului judeţene, respectiv locale a sectorului municipiului Bucureşti în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul persoana cu handicap grav sau accentuat, denumită în continuare direcţie, şi depun prin registratură următoarele documente:
a) cerere;
b) copie de pe documentul care atestă încadrarea în grad de handicap;
c) copie de pe documentul de identitate;
d) declaraţie pe propria răspundere referitoare la faptul că respectă prevederile art. 27 din lege şi că nu a mai beneficiat de acestea; e) declaraţie pe propria răspundere referitoare la faptul că va comunică direcţiei orice actualizare a certificatului de încadrare sau orice modificare a domiciliului;
f) copie de pe hotărârea judecătorească de punere sub interdicţie sau de pe dispoziţia de tutelă/curatelă, unde este cazul.

(2) În urma analizării documentelor depuse, direcţia eliberează solicitantului o adeverinţă privind acordul plăţii dobânzii la creditul obţinut în temeiul prevederilor art. 27 din lege.

(3) După obţinerea adeverinţei, solicitantul se adresează unei unităţi bancare în vederea obţinerii creditului. În urma acceptului de creditare din partea unităţii bancare, direcţia va încheia un angajament de plată a dobânzii, pe baza contractului de credit şi a graficului de rambursare.

(4) În funcţie de destinaţia creditului obţinut în condiţiile legii, persoanele cu handicap grav sau accentuat ori persoana care are în îngrijire un copil cu handicap grav sau accentuat includ în dosar şi următoarele documente:
a) proiectul lucrării de adaptare a locuinţei conform nevoilor individuale de acces, însoţit de devizul de lucrări aferente adaptării; proiectul şi devizul trebuie să fie întocmite de organe abilitate;
b) declaraţie pe propria răspundere a organului abilitat prevăzut la lit. a) din care să reiasă faptul că proiectul lucrării respectă cerinţele de accesibilitate, în conformitate cu actele normative în vigoare; sau
c) copie de pe factura finală a autovehiculului sau copia legalizată a contractului de vânzare/cumpărare a acestuia.

(5) Graficul de rambursare a creditului se depune la direcţie ori de câte ori acesta suportă modificări; direcţia efectuează plăţile în baza ultimului grafic de rambursare depus.

(6) În situaţia în care beneficiarul creditului înregistrează restanţe la rambursarea acestuia, dobânda aferentă creditului se va suporta de către acesta.

Asadar, pentru a beneficia de credit trebuie sa va adresati direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului judeţene in a carei raza domiciliati si sa depuneti documentele prevazute la art.17 alin.1 din Normele de aplicare a Legii nr.448/2006.
madiciocan a scris:

Sint pensionar de boala in grad de handicap accentuat si abia am descoperit Art.27 (1) din Lg. 448/2006. Proasta comunicare a institutiei abilitate cu informarea, punerea in drepturi , dar si monitorizarea pacientilor daca au parte de drepturile si beneficiile prevazute in lege , duce la confruntarea noastra a celor cu probleme cu vicisitudinile permise de sistemul tot mai stufos si tot mai imposibil pe zi ce trece. Ajutati-ma va rog sa inteleg care este procedura sa banaficiez de un imprumut conform articolului de mai sus, pentru a-mi amenaja locuinta incit sa reduc efortul si sa am caldura adecvata ca sa pot tine boala sub control. Multumesc pentru timpul acordat.

Ati primit raspuns de la colegul meu, mai sus.
Bună ziua,

Știti cumva ce banci acorda acest împrumut?

Mulțumesc!