Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lg.448/2006 Art.27(1)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lg.448/2006 Art.27(1)

Sint pensionar de boala in grad de handicap accentuat si abia am descoperit Art.27 (1) din Lg. 448/2006. Proasta comunicare a institutiei abilitate cu informarea, punerea in drepturi , dar si monitorizarea pacientilor daca au parte de drepturile si beneficiile prevazute in lege , duce la confruntarea noastra a celor cu probleme cu vicisitudinile permise de sistemul tot mai stufos si tot mai imposibil pe zi ce trece. Ajutati-ma va rog sa inteleg care este procedura sa banaficiez de un imprumut conform articolului de mai sus, pentru a-mi amenaja locuinta incit sa reduc efortul si sa am caldura adecvata ca sa pot tine boala sub control. Multumesc pentru timpul acordat.
Sunt câteva necunoscute în ce privește acestă lege.
1-bancile.
Nu se știe clar ce bănci dau astfel de credite.
2-conditii de eligibilitate.
Pe lângă adeverința obținută de la dgaspc, nu se știe ce alte condiții sunt.
-venituri acceptate
-creditarea pe maxim 10 ani
Băncile ar avea un prag al venitului minim, unele 1000 lei, altele 1250.Nicio bancă nu acordă credit pe mai mult de 5 ani deși legea prevede maxim 10.
Drept urmare(din experienta) :
-venituri precum stimulentul acordat persoanelor adulte cu handicap grav /accentuat NU SE IA ÎN CONSIDERARE.
-pensia revizuibila NU SE IA ÎN CONSIDERARE
-bănci precum CEC BANK (îmi cer scuze anticipat dacă am încălcat regulamentul, îmi asum) solicită avans de 25 %
Nu rămâne decât indemnizația de handicap, 375 ron, în cazul persoanelor cu handicap accentuat,care este prea mică pentru a fi eligibili.
Nici măcar aducerea unui co-debitor, în cazul meu, soția, cu venit în jur de 3500 RON, nu a ajutat.
In concluzie, acest credit, suma maximă de 10.000 eur, poate fi accesat de către persoanele cu handicap grav /accentuat/însoțitori care au venit stabil(indemnizatie +salariu, indemnizatie +pensie nerevizuibila) , ambele +co-debitor.
Atenție la IFN-uri(Cetelem, TFI Credit Garanti Credite de consum, firme de leasing) DGASPC nu acceptă contracte cu aceștia. Dobânda unei banci(BRD, Raiffeisen, Cec) este maxim 30% din valoarea creditului, IFN-urile au peste 50%.
Sper ca experienta mea să ajute.