Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concedii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concedii

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti actele necesare care trebuie la concediu cresterea copilului pt tata?
Multumesc
1. Pentru acordarea CCC, salariatul va depune la angajator :
- cerere de acordare
- copie certificat nastere copil

2. Indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda pe baza unei cereri, care trebuie sa fie insotita de:
- copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;
- actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul, dupa caz;
- actele doveditoare care sa ateste veniturile obtinute in ultimele 12 luni inainte de data nasterii copilului;
- dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
- dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;
- orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate.

Cererea si celelalte documente se depun la primaria localitatii pe raza careia solicitantul isi are domiciliul/resedinta.
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc