avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concedii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concedii

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti actele necesare care trebuie la concediu cresterea copilului pt tata?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: birotunde , utilizator 13:15, 11 Februarie 2016
1. Pentru acordarea CCC, salariatul va depune la angajator :
- cerere de acordare
- copie certificat nastere copil

2. Indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda pe baza unei cereri, care trebuie sa fie insotita de:
- copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;
- actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul, dupa caz;
- actele doveditoare care sa ateste veniturile obtinute in ultimele 12 luni inainte de data nasterii copilului;
- dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
- dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;
- orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate.

Cererea si celelalte documente se depun la primaria localitatii pe raza careia solicitantul isi are domiciliul/resedinta.
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie copil Florentina2016 Florentina2016 Buna ziua.va rog m poate ajuta cineva sami spuna ce acte imi trebuie pentru indemnizatia copil fiind divortata si avand inca un copil (vezi toată discuția)
Acordare indemnizatiei de șomaj după încetarea indemnizatiei de creștere copil Viorel_Popa Viorel_Popa Bună seara, As dori sa va întreb care sunt pașii pentru acordarea indemnizatiei de șomaj după încetarea indemnizatiei de creștere copil în situația ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia Geo georgian Geo georgian Buna ziua..ma poate ajuta si pe mine cineva ? Concubina este insarcinata in 5 luni si nu stiu unde sa merge si ce acte sa depunem sa poata sa ia indemnizatia ... (vezi toată discuția)