Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen depunere contestatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen depunere contestatie

As dori sa stiu cum se calculeaza trmenul de 15 zile in care se poate contesta un proces verbal.Mai exact daca procesul verbal a fost comunicat in data de 06.11.2015 si contestatia este inregistrata in 23 11.2015.este sau nu depusa tardiv
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
Va trebui sa numarati zilele calendaristice incepand cu data de 07.11.2015.
Ziua este 21.11.2015. daca acea zi a fost sambata, duminica sau alta zi nelucratoare termenul se implineste in prima zi lucratoare ce urmeaza.
Termenele se calculeaza pe zile libere,nu intra in calcul ziua in care incepe sa curga termenul si ziua in care se implineste termenul, asta inseamna de fapt, 17 zile calendaristice, ati depus-o in ultima zi(6+17=23.11.2015)