avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen depunere contestatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen depunere contestatie

As dori sa stiu cum se calculeaza trmenul de 15 zile in care se poate contesta un proces verbal.Mai exact daca procesul verbal a fost comunicat in data de 06.11.2015 si contestatia este inregistrata in 23 11.2015.este sau nu depusa tardiv
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 15:43, 10 Februarie 2016
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
Va trebui sa numarati zilele calendaristice incepand cu data de 07.11.2015.
Ziua este 21.11.2015. daca acea zi a fost sambata, duminica sau alta zi nelucratoare termenul se implineste in prima zi lucratoare ce urmeaza.
Termenele se calculeaza pe zile libere,nu intra in calcul ziua in care incepe sa curga termenul si ziua in care se implineste termenul, asta inseamna de fapt, 17 zile calendaristice, ati depus-o in ultima zi(6+17=23.11.2015)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul termen depunere întampinare n.c.pr.civ EduardRares EduardRares Bună ziua, Am primit de la Judecătorie plicul cu acţiunea pe data de 20 ianuarie (aceeaşi fiind şi data de pe ştampilă), punându-mi-se în vedere să ... (vezi toată discuția)
Termen de la comunicare anniela anniela Intr-un dosar civil s-a dat solutia \"......\" cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Aceste 15 zile sunt zile lucratoare sau zile calendaristice ? (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la instanta a unui raspuns? cristiannegru cristiannegru - la data de 03.06.2014 am primit de la instanta o Comunicare a unei Intampinari in care mi se spune ca trebuie sa formulez un Raspuns in Termen de 10 ... (vezi toată discuția)