Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Emitere facturi catre SUA cu sau fara TVA ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Emitere facturi catre SUA cu sau fara TVA ?

Buna seara,
o firma platitoare de TVA in Romania, daca incheie un contract de prestari servicii (mai exact servicii informatice - dezvoltare soft ) cu un client din U.S.A. emite factura cu TVA (cum ar fi normal) sau fara TVA?

Multumesc.
Buna ziua!

Art. 268 alin. (1) din noul Cod fiscal stabileste urmatoarele:
"(...) Din punctul de vedere al taxei sunt operaţiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) operaţiunile care, în sensul art. 270-272, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată;
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 275 şi 278;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizată de o persoană impozabilă, astfel cum este definită la art. 269 alin. (1), acţionând ca atare;
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor să rezulte din una dintre activităţile economice prevăzute la art. 269 alin. (2) (...)".

Aceste conditii sunt indeplinite in situatia prezentata de Dvs. in conditiile in care:
1. prestati un serviciu cu plata in sensul art. 271 alin. (1) din noul Cod fiscal;
2. acest serviciu este prestat in Romania date fiind prevederile cuprinse in art. 278 alin. (3) din noul Cod fiscal si tinand cont de obiectul indicat;
3. sunteti o persoana impozabila in sensul art. 269 alin. (1) din noul Cod fiscal in conditiile in care desfasurati o activitate economica in mod independent;
4. prestarea serviciilor rezulta din activitatile unui prestator de servicii.

Prin urmare, activitatile pe care le descrieti constituie operatiuni supuse taxei pe valoare adaugata.

Toate cele bune!

Iacob Buga
Vă mulțumesc
Fără TVA, locul prestării este S.U.A.!
xc10, utilizator