Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL pensionar invaliditate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL pensionar invaliditate

Buna seara! Sunt pensionara invaliditate gradul 2,vreau sa imi infiintez un SRL-microintreprindere fara salariati.Stiu ca legea spune ca daca am alte venituri ,voi pierde dreptul la pensie.Intrebarea mea se refera la perioada de la infiintarea SRL-ului pana la primirea dividendelor(ceea ce poate insemna un an).Considerand dividendele veniturile cuvenite mie,pot renunta la pensie in momentul primirii dividendelor,sau sunt obligata sa o fac de la infiintarea societatii?
Va multumesc mult !
Buna dimineata,
Pentru a vi se suspenda plata pensiei de invaliditate gr. II ar trebui sa fiti in aceasta situatie prev la art 6 pct IV lit a Lg 263/2010
  "IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi care se află în una dintre situaţiile următoare:
  a) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management;"

In concluzie, venitul din dividende nu suspenda plata pensiei de invaliditate.
Florin Cioca, Consilier juridic
In concluzie imi pot infiinta microintreprinderea ca asociat unic,fara salariu,si pastra simultan pensia de gradul 2? Pai e minunat ! Multumesc mult !