Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ce fel de contract îmi trebuie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ce fel de contract îmi trebuie

Bună ziua,
am o problemă și nu știu cum să o rezolv. Există un contract de consultanță între două SRL-uri A și B (unde A reprezintă un restaurant și B un bucătar-al celuilalt srl) . Plata contractului era o sumă fixa până acum. Astăzi consultantul s-a răzgândit în privința modului de plată și dorește ca plata să se facă printr-un comision din vănzarea produsului finit.
Ca să fiu mai exactă vă dau următorul exemplu: consultantul(bucătarul) ofera informații despre cum se prepară o anumită prajitură și pentru o perioadă de timp va pregătii personal prajitura respectivă.Aprovizionarea cu ingrediente pentru prajitura respectivă fiind în sarcina restaurantului.
Plata pentru acest lucru dorește să fie un procent din prețul de vânzare al prăjiturii(ex daca prajitura se vinde cu 5 lei el va primi 1 leu).
Intrebarea mea este ce fel de contract ar trebui să se încheie între cele două societati (de prestări servicii ,comision etc) pentru a putea să prevadă acest comision sau ar trebui să se întocmească un act aditional cu modificarea plății?
Mulțumesc de ajutor #-o
Dupa opinia mea, fiind vorba de o consultanta pentru transer de cunostinte tehnologice de specialitate (reteta = know-how tehnologic), puteti face un act aditional la contractul initial prin care sa stabiliti noua modalitate de calcul al pretului (procent din ....).
Cred că vorbim de un amalgam între consultanță sau transfer de cunoștințe și prestarea unui serviciu
(consultantul(bucătarul) oferă informații despre cum se prepară o anumită prăjitură și pentru o perioadă de timp va pregătii personal prăjitura respectivă)
. Aceste particularități trebuiesc menționate explicit în cadrul contractului. De ce spun acest lucru? 1. unde este preparat produsul, la beneficiar sau la prestator? - bucătarul nefiind salariatul restaurantului beneficiar, ci al prestatorului. 2. A este un SRL, dar B este bucătarul, sau un alt SRL pentru care acesta prestează muncă salarizată? Prețul contractului ( indiferent dacă este o sumă fixă, sau determinabilă - procent din vânzări) este încasat de bucătar sau de SRL?
Un act adițional care să clarifice toate aceste aspecte, inclusiv prețul și modul de calcul al acestuia, dar și modul de executare, este mai mult decât necesar. Așa pot fi evitate atât problemele de natură fiscală, dar și cele privind relațiile de muncă (inclusiv ssm).