avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Corectie adaos / tva neexigibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Corectie adaos / tva neexigibil

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema delicata : am folosit eronat formula pt.calculul K , si mi-am dat peste cap soldurile la 378 si 4428 . Nu stiu cum le-as putea corecta . Deci la 01.01.2016 , am :

Debit 371=126995
Credit 378=39005
Credit 4428=10198

Dupa calculele gresite , nu s-a descarcat corect gestiunea in sensul ca a fost calculat un adaos mai mic . Contul 371 este corect .

Va multumesc.

Cel mai recent răspuns: doina-marieta , utilizator 16:31, 12 Februarie 2016
ati gresit descarcarea la decembrie sa inteleg ?
Dupa datele date tva-ul neexigibil aferent marfii pe stoc nu este corect 12995*24/124=24579.67
Daca 371 e corect inseamna ca ati trecut mai mult prin 607 si ati gresit adaosul dar si tva -ul neexigibil .Ar trebui regularizata nota initiala insa problema e ca v-a trebui sa folositi contul pt corectii contabile daca nu aveti cum sa modificati balanta la decembrie .
Parerea mea !
Da, asa este. Am trecut mai mult prin 607. Dar nu este corect nici 378, nici 4428 .
daca aveti putin timp , m-as bucura daca mi-ati putea arata cum sa fac notele de corectie , . Eroarea nu s-a produs doar in decembrie . e mai din urma .

va rog mult ,..un calcul. multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Descarcare gestiune anairam_unid anairam_unid Buna ziua, Am o firma care are comert cu amanuntul insa a vandut doar cu factura ,firma este neplatitoare de tva.Intrebarea mea este cum se descarca ... (vezi toată discuția)
Cum se face descarcarea gestiunii? analici analici Buna ziua Va rog care sunt notele contabile pentru descarcarea gestiunii?Va multumesc (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune micky81bv micky81bv buna ziua tin o gestiune global-valorica si ma confrunt cu o problema decarcarea de getiune o fac cumulat de la inceputul anului: ... (vezi toată discuția)