Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Corectie adaos / tva neexigibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Corectie adaos / tva neexigibil

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema delicata : am folosit eronat formula pt.calculul K , si mi-am dat peste cap soldurile la 378 si 4428 . Nu stiu cum le-as putea corecta . Deci la 01.01.2016 , am :

Debit 371=126995
Credit 378=39005
Credit 4428=10198

Dupa calculele gresite , nu s-a descarcat corect gestiunea in sensul ca a fost calculat un adaos mai mic . Contul 371 este corect .

Va multumesc.

ati gresit descarcarea la decembrie sa inteleg ?
Dupa datele date tva-ul neexigibil aferent marfii pe stoc nu este corect 12995*24/124=24579.67
Daca 371 e corect inseamna ca ati trecut mai mult prin 607 si ati gresit adaosul dar si tva -ul neexigibil .Ar trebui regularizata nota initiala insa problema e ca v-a trebui sa folositi contul pt corectii contabile daca nu aveti cum sa modificati balanta la decembrie .
Parerea mea !
Da, asa este. Am trecut mai mult prin 607. Dar nu este corect nici 378, nici 4428 .
daca aveti putin timp , m-as bucura daca mi-ati putea arata cum sa fac notele de corectie , . Eroarea nu s-a produs doar in decembrie . e mai din urma .

va rog mult ,..un calcul. multumesc.