Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil luat de tata pt o luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil luat de tata pt o luna

Buna seara. As dorii sa aflu, in situatia in care sotia nu lucreaza(copilul are 3 luni), gandindu-ma ca perioada de concediu maternitate poate fi pana la 2 ani, pot opta sa intru pt un an in concediu chiar si dupa trei luni?
Sau, luna obligatorie pt tata o pot lua chiar daca mama nu beneficiaza de concediu de maternitate?

Va multumesc in avans pt raspuns!
Daca mama nu poate beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci tatal care indeplineste conditiile de a beneficia de acest drept are urmatoarele posibilitati :
- fie depune actele pentru acordaea indemnizatiei, oricand, pana la implinirea varstei de 2 ani de catre copil

- fie solicita acordarea stmulentului de insertie, situatie in care pe langa salariul de la locul de munca va mai primi o suma de 500 lei plus alocatia de stat pentru copil de 200 lei.
In acest caz, tatal nu mai intra in CCC.