Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... existenta starii \"sub influenta bauturilor alcoolice\"
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

existenta starii "sub influenta bauturilor alcoolice"

buna ziua.
va rog sa binevoiti sa imi indicati actul normativ care stabileste existenta starii unei persoane "sub influenta bauturilor alcoolice".
Mentionez ca am incercat sa gasesc raspunsul la aceasta intrebare dar nu l-am gasit. In actele normative gasite, se foloseste expresia " X se afla sub influenta bauturilor alcoolice" dar nu am gasit niciun act normativ care sa indice valoarea MINIMA ( in aerul expirat sau in sange) care trebuie sa fie constatata ca o persoana sa fie considerata "sub influenta bauturilor alcoolice"

va multumesc !
Am subliniat faptul ca NU VORBIM DE UN SOFER SAU FUNCTIONAR SAU MAI STIU EU CE O FI... Vorbim de o persoana oarecare, daca exista legiferat de o institutie competenta cu privire la valoarea minima de alcool pe care trebuie sa o aibe in aerul expirat sau in sange ca aceasta sa se afle sub influenta bauturilor alcoolice. Daca exista un act normativ, care este acela sau daca nu exista...nu exista.

Admin, administrator