Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie

Buna ziua.Am o mare rugaminte la dvs. Va rog sa-mi spuneti si mie ce as putea sa patesc daca am fost implicat intr-un accident rutier. Am lovit in spate o masina in timp ce astepta culoarea verde a semaforului. Am avut o alcoolemie de 0,92 in aerul expirat. Intrebarea mea este: Pot scapa doar cu suspendare? Mentionez ca eu mai am un dosar penal de acum 8 ani cauza fiind cearta dintre mine si un vecin...Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc.
Daca alcoolmetrul afiseaza sub 0,4 mg alcool pur in aerul expirat vei plati doar o amenda. O diviziune peste 0,4 te va obliga sa iti masori nivelul de alcool in sange.
O valoare peste 0,8 g alcool la litrul de sange te arunca in categoria infractorilor cu o pedeapsa intre 1 pana la 5 ani.

Art. 79. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o Imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur In sange ori o concentratie ce depaseste 0,40 mg/l alcool pur In aerul expirat sau care se afla sub influenta unor substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora se pedepseste cu Inchisoare de la 1 la 5 ani.

Care a fost cuantumul pedepsei aplicate acum 8 ani si modalitatea de executare stabilita ( cu executare, cu suspendare etc)
Pentru ca e important daca vorbim de o recidiva sau nu.
Articolul in baza careia puteti fi condamnat este 87 din Oug195/2002 si nu 79.
Reveniti.