Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Destituire presedinte asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Destituire presedinte asociatie proprietari

Cine poate decide si hotara, destituirea presedintelui, cenzorului si administratorului dintr o asociatie de proprietari? Daca avem dubii in calculul intretinerii unde ne putem adresa noi locatarii?Pe unde am intrebat nimeni nu se baga. Sau controlul la adm.de proprietari se plateste. Cum putem proceda?
Salut,
Adunarea generala poate demite presedinte, comitet executiv, cenzori.
problema e ca nimeni nu poate verifica activitatea asociatiei decat proprietari ,
daca gasiti nereguli,nu ai la cine apela ,cei de la primarie din serviciu asociatiilor de proprietari nau atributii de control al asociatiilor.
numai sai dati in judecata si asa se vad nereguli in asociatie prin cererea unei expertize contabile
1-Pentru a va cunoaste drepturile si obligatiile in calitate de proprietari,studiati L nr 230/2007,HG nr 1588/2007
2-Conform dispozitii Codul muncii demisia este actul unilateral de vointa al angajatului care solicita angajatorului incetarea contractului individual de munca dupa parcurgerea perioadei de preaviz
Presedintele de asociatie de proprietari poate fi retribuit in baza unui contract de mandat,
respectiv nu are incheiat CIM.
Pe cale de consecinta nu poate fi invocata instituria demisiei
3-Presedintele de asociatie de proprietari este numit de catre adunarea generala dintre membrii proprietari
Tot adunarea generala poate numi cenzor intern dintre membrii proprietari
Daca nu se poate numi cenzor intern,atunci urmeaza sa fie angajat cenzor extern
4-Adunarea generala poate demite si poate numi membrii proprietari care sa exercite responsabilitatea functiei de presedinte si cenzor
5-Administratorul persoana fizica sau juridica este angajat de catre comitetul executiv
ynocentta, utilizator
Elenapusa a scris:
Cine poate decide si hotara, destituirea presedintelui, cenzorului si administratorului dintr o asociatie de proprietari?

Daca vreti sa destituiti tot poporul odata nu o sa puteti.
Sa le luam pe rand:
Presedintele, membrii comitetului executiv si membrii comisiei de cenzori se aleg prin vot in cadrul adunarii generale. Dumneavoastra, proprietarii membri ai asociatiei, participati la adunarea generala si acolo propuneti (va puteti autopropune) un presedinte, membrii comitetului si ai comisiei de cenzori. Noii alesi preiau conducerea asociatiei iar cei vechi isi vad de treaba lor ca proprietari in acea asociatie. Asadar nu demiteti pe nimeni, ci le multumiti frumos pentru activitate si alegeti altii.
Administratorul nu se alege de catre adunarea generala. Noul comitet in frunte cu presedintele vor decide daca pastreaza acelasi administrator, daca renunta la el, daca angajeaza altul...
Daca avem dubii in calculul intretinerii unde ne putem adresa noi locatarii?

Puteti cere explicatii concrete pentru anumite sume repartizate pe lista de plata ori puteti contesta in scris, in termen de 10 zile de la afisarea listei. Contestatia o formulati catre presedinte si solicitati raspuns in scris in maxim 7 zile conform legii.
Pe unde am intrebat nimeni nu se baga.

Poate nu ati citit si raspunsurile la intrebarile dumneavoastra. Spun asta pentru ca eu v-am mai raspuns odata la aceasta intrebare ce ati postat-o in alta discutie.
Sau controlul la adm.de proprietari se plateste.

Ce vreti sa spuneti? Poate reformulati ca sa intelegem.
Adriantot, moderator