avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie dupa 18 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie dupa 18 ani

1.Dupa implinirea varstei de 18 ani ce trebuie sa fac pentru a primi in continuare alocatie avand in vedere ca sunt eleva la liceu? Ce procedura trebuie sa urmaresc?Care sunt pasii? Unde trebuie sa ma adresez?
2.La universitate mai primesc alocatie?
3. Daca intre liceu si facultate fac o pauza de un an mai pot primi alocatie(in cazul in care se da si studentilor), bursa(de merit+sanatate-handicap)?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:59, 21 Septembrie 2022
Unde trebuie depusă cerea petru prelungirea perioadei
Buna ziua. Vreau sa știu dacă alocația de stat se da și in vacanța pentru cei care sunt la liceu și care au 18 ani!
As dori dacă un copil după vârsta de 18 ani mai beneficiază de alocație dacă are o pensie de urmaș?
Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua!băiatul meu a împlinit în decembrie 18ani.este ... simona#72 simona#72 Bună ziua!Băiatul meu a împlinit în decembrie 18ani.Este la liceu(începe clasa a XII-a)și din luna iunie nu a mai primit alocatia.Stie cineva ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Alocatii elevi peste 18 ani invatamant special LTSEcaterina LTSEcaterina Elevii peste 18 ani care urmeaza cursurile invatamantului liceal special beneficiaza de alocatie in conditiile in care orientarea catre invatamantul special se ... (vezi toată discuția)