Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... masina vandalizata incendiata
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

masina vandalizata incendiata

Buna ziua! Am o situatie.Sunt in Franta, iar masina mea este inmatriculata in roamnia, avand polita de asigurare obligatorie, de la RCA.Intr-o seara, mai multe masini, printre care si a mea, a fost incendiata si a ars complet.In ce masura pot cere despagurbiri, de la cei de laRCA (i-am sunat, iar ei mi-au spus ca nu ma despagubesc cu nimic, nici macar sa cu ridicarea masinii din loc).Va multumesc.
Pentru a putea fi despagubit e asigurator intr-o situatie ca a dv ar fi trebuit sa aveti incheiata o polita de asigurare CASCO.Polita RCA este pentru prejudiciile pe care le-ati fi produs din vina dv altor autovhicule, cladiri, persoane etc(daune materiale si morale).
De la asiguratorul masinii nu veti obtine despagubiri. Trebuie sa depuneti o plangere impotriva celui vinovat ptr obtinerea de daune materiale.