Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Investirea cu formula executorie a unui bilet la ordin
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Investirea cu formula executorie a unui bilet la ordin

Am primit ( eu repr societatea Y)de la judecatorie o comunicare prin care se admite cererea inregistrata de creditoarea ( societatea x) ,de a se incepe investirea cu formula executorie a unui bilet la ordin emis de catre debitoarea "societatea z" in favoarea beneficiarului ( soc Y).
Societatea x, creditoarea, a vandut marfa catre societatea Y, iar societatea Y a vandut-o mai departe societatii z.
Eu ( soc Y) am girat biletul la ordin catre societatea x.
Instanta retine ca cerintele pt investirea cu form execut, prevazute de art. 104, 106 raportat la art.41,42,48 al.1 pct 1 si art.49 din Legea 58/1934, sunt intrunite.
In consecinta, vazand art 376 C.PR.CIV, raportat la art.61 al.1 si 3 din Lg 58/1934, biletul la ordin va fi investit cu form execut.

Eu ce-as putea face in acest caz? trebuie sa fac recurs? pt ca in cazul in care creditorul nu poate sa-si recupereze banii de la societatea z, atunci eu sunt urmatoarea pe lista?

multumesc anticipat pt atentie si interes
multumesc pt raspuns, mai sunt lucruri care nu pot fi spuse, din pacate