Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... repunerea pe rol a divortului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

repunerea pe rol a divortului

am procesul de divort suspendat cum pot sa il pun pe rol fara avocat ?
ContSters381735, utilizator
Art. 415

Reluarea judecării procesului

Judecata cauzei suspendate se reia:

1. prin cererea de redeschidere făcută de una dintre părţi, când suspendarea s-a dispus prin învoirea părţilor sau din cauza lipsei lor;

Prin cerere adresata instantei, va intemeiati cererea pe art citat mai sus si platiti jumatate din taxa de timbru pe care ati platit-o initial,

Instanţa .....
Dosar nr. ...../...../.....
Completul .....

Domnule Preşedinte,

Subsemnatul ( cu toate datele- nume, cnp, adresa), în calitate de în calitate de parte ....., în dosarul nr. ...../...../....., în care părţi sunt (nume ....., prenume ....),formulez

CERERE DE REPUNERE PE ROL A CAUZEI

prin care vă rog să dispuneţi fixarea unui termen de judecată şi citarea părţilor, în vederea continuării judecăţii.

În fapt, arăt că prin încheierea de şedinţă pronunţată la data de ..... , instanţa a dispus suspendarea judecării cauzei, în temeiul ….. .
Precizăm că, în prezent, a dispărut cauza care a dus la suspendarea procesului. Astfel ..... .

În drept, ne întemeiem cererea pe dispoziţiile art. 415 din C.proc.civ.

În dovedire, depunem următoarele înscrisuri ..... în copii certificate pentru conformitate cu originalul, în .... exemplare
Anexăm dovada achitării taxei judiciare de timbru în cuantum de ..... şi

Data, Semnătura ,

Domnului Preşedinte al Judecătoriei ....

va multumeac mult !!!