avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... cheltuieli microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

cheltuieli microintreprindere

Buna ziua,
am o nelamurire,va rog sa ma ajutati sa inteleg cum trebuie sa procedez corect.
1.Am fost firma platitoare de impozit pe profit de 16%,am trecut din ianuarie la microintrepridere cu impozit de 1% pe venit(am 2 angajati cu norma intreaga).
pe primul primestru platesc 1% din facturile pe care le emit.Corect?
2.Daca cumpar 4 prize,de exemplu,le facturez pe firma,ce se intampla in acest caz?Suma se scade din venituri,sau cum trebuie procedat?
Daca cheltuielile nu au legatura cu obiectul de activitate,nu se deduce tva-ul,dar cheltuiala ca atare cum se inregistreaza?
La sfarsitul anului se dau dividente(adica venituri minus cheltuieli care se considera deductibile)?

Firma are sediu propriu,la sediu este doar biroul,activitatea firmei este de prestari servicii la sediul clientilor.
Cel mai recent răspuns: adriana m , utilizator 11:41, 1 Martie 2016
Buna ziua!
1. In cazul microintreprinderilor, impozitul pe venit nu este influentat de cheltuielile pe care aceasta le face. (nu se scad din venituri).
2. Cheltuielile firmei afecteaza profitul contabil.
Daca la sfatsit de an firma are profit, poate distribui dividende prin hotarare aga.
In functie de modul in care soc. este platitoare sau nu de tva, se deduce tva-ul.
Bun,dar cum se calculeaza profitul?Venituri minus cheltuieli,nu?
Deci ce cheltuieli pot face pe o microintreprindere?Pot cumpara orice?
Da, se calculeaza venituri-cheltuieli.
Puteti cumpara orice, pentru ca nu afecteaza impozitul pe venit, doar profitul contabil.
Ultima modificare: Luni, 29 Februarie 2016
Elis Ismail, Contabil
multumesc mult,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatul unic si firma florens florens Buna seara. Sunt asociat unic la o firma pe care am inffintat-o si muncesc la ea si am venturi si cheltuieli , rog colegii in materie de legislatie contabila ... (vezi toată discuția)
Diferenta impozit profit si impozit venit adina23 adina23 care este diferenta intre impozitul pe venit si impozitul pe profit? O societate comericla le plateste pe amandoua? Vreau sa imi deschid un srl. care din ele ... (vezi toată discuția)
Un mixt de neintelegeri in infiintarea srl-ului meu!! Fatjon Fatjon Sunt nou inscrisa in forum si asta pt ca urmeaza sa imi deschid un SRL cu domeniu principal de activitate editarea periodicelor, ziarelor si revistelor, mai pe ... (vezi toată discuția)