Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Hotarare judecatoreasca conducere fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Hotarare judecatoreasca conducere fara permis

Solutia pe scurt: În baza art. 335 alin. 1 C. pen., cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen., condamnă pe inculpatul Cărămidă Marius Valentin la pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere (faptă din 15.11.2014). În baza art. 67 C.pen. raportat la art. 66 alin. 1 lit. a) ?i b) C.pen., interzice inculpatului, ca pedeapsă complementară, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 1 an ?i 6 luni, de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe. În baza art. 65 alin. 1 C.pen. raportat la art. 66 alin. 1 lit. a) ?i b) C.pen., interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale. În baza art. 335 alin. 1 C. pen., cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen., condamnă pe inculpatul Cărămidă Marius Valentin la pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere (faptă din 17.06.2015). În baza art. 67 C.pen. raportat la art. 66 alin. 1 lit. a) ?i b) C.pen., interzice inculpatului, ca pedeapsă complementară, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 1 an ?i 6 luni, de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe. În baza art. 65 alin. 1 C.pen. raportat la art. 66 alin. 1 lit. a) ?i b) C.pen., interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale. În baza art. 38 alin. 1 C.pen şi art. 39 alin. 1 lit. b C.pen., se aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 1 an închisoare, la care se adaugă sporul de 4 luni închisoare, în final acesta executând pedeapsa de 1 an ?i 4 luni închisoare. În baza art. 45 alin. 3 lit. a C.pen., raportat la art. 66 alin. 1 lit. a) ?i b) C.pen., interzice inculpatului, ca pedeapsă complementară, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 1 an ?i 6 luni, de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe. În baza art. 45 alin. 5 C.pen., raportat la art. 45 alin. 3 lit. a C.pen., la art. 65 alin. 1 C.pen., respectiv la art. 66 alin. 1 lit. a) ?i b) C.pen., interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale. În baza art. 91 C. pen., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art. 92 C. pen. În baza art. 93 alin. (1) C. pen., obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Brăila, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. (2) lit. d) C. pen., impune inculpatului obligaţia de a nu părăsi teritoriul României, fără acordul instanţei. În baza art. 93 alin. (3) C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei com. Galbenu, jud. Brăila, pe o perioadă de 70 de zile. În baza art. 91 alin. (4) C. pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C. pen. cu privire la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen., obligă pe inculpat la plata sumei de 250 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 16.02.2016.
Document: Hotarâre 13/2016 16.02.2016

BUN IN ACEST CAZ CE SE INTAMPLA CU PERMISUL MEU
~ Conținut șters la cerere ~
pai si dupa cat timp ma pot prezenta la examen??
daca ramane definitiva, dupa 1 an.
Din cate vad ati fost condamnat pentru savarsirea a doua fapte prevazute de disp.art 335 al 1 c.pen.-conducere a unui vehicul fara permis de conducere, prin urmare nu va aflati in situatia anularii permisului de conducere si nici a posibilitatii prezentarii in vedera obtinerii unui nou permis de conducere dupa un termen de un de la data ramanerii definitive a condamnarii.
Ati fost condamnat la o pedeapsa rezultanta de 1 an si 4 luni cu aplicarea art 91 c.pen. suspendarea executarii sub supraveghere si a fost stabilit un termen de supraveghere de 2 ani conform art 92 c.pen.
Fata de aceasta situatie va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui permis de conducere dupa ce va interveni reabilitarea de drept., respectiv dupa 5 ani de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

adica vreti sa spuneti ca nu mi se anuleaza permisul auto sau ce??? sau daca se anuleaza mai exact cand ma pot prezenta la examen?? uni spun ca dupa 1 an de la ramanerea def a hotarati alti dupa 5 ani nu mai inteleg nimic
maryusvalentin, utilizator