Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire, neprezentarea unuia dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire, neprezentarea unuia dintre mostenitori

Buna ziua! Am si eu nevoie de ajutor pentru a incepe dezbaterea mostenirii dupa bunicii din partea tatalui: au fost 2 frati, tatal meu si unchiul meu, amandoi au murit inaintea bunicilor (parintii lor), la mostenire venim nepotii, eu si sora mea si din partea unchiului 2 mostenitori (verisorii mei). Unul din ei este dintr-o relatie de concubinaj a unchiului, nu a fost casatorit cu mama lui dar i-a platit pensie pana la 18 ani si poarta si numele, celalalt var este din casatoria cu matusa mea. Problema este cu varul din relatia de concubinaj, refuza sa vina la dezbaterea mostenirii, a zis ca nu ii trebuie nimic dar nici nu vine sa declare ca renunta la mostenire. In acest caz unde se poate face mostenirea? La notar sau prin tribunal? Mentionez ca ceilalti 3 mostenitori ne intelegem si nu ar fi probleme cu impartirea activului ramas in urma bunicilor, problema este cu neprezentarea unuia dintre mostenitori. Si alta intrebare, mostenirea se imparte pe ramuri sau la cati ramanem in mod egal? Multumesc
Mai am o intrebare, daca totusi se hotaraste sa faca actul ca renunta la mostenire trebuie sa fie de fata la notar, in localitatea unde au avut ultimul domiciliu bunicii sau poate sa faca aceasta hartie la orice notar din tara, in forma autentica? Multumesc