Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Instiintare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Instiintare divort

Buna ziua! Poate ma puteti ajuta cu aceasta intrebare...Parintii mei urmeaza sa divorteze, tatal meu a depus cerere in instanta prin avocat pe data de 13 ianuare. Apare pe site-ul tribunalului, insa pana acum, mama nu a primit nicio notificare. Stiu ca mama ar trebui sa primeasca prin posta cererea cu tot ce a depus tatal meu, urmand sa aiba un termen de cateva zile pentru a formula o intampinare la cererea lui. Mentionez ca nu sun minori implicati.
Nu stim insa ce a solicitat tatal meu in cerere, deoarece a depus-o fara a ne comunica.
Aveti idee cam cat dureaza pana primeste mama notificarea? A trecute deja mai bine de o luna.

Multumesc!
puteti merge (mama poate) la tribunal si cere sa consulte dosarul (numarul dosarului il luati de pe portal)
mirebire, utilizator
Durata comunicarii actiunii depinde de la o instanta la alta. Daca doreste sa afle mai devreme continutul actiunii se poate prezenta la serviciul Arhiva din cadrul judecatoriei respective.
Termenul de depunere a intampinarii este de 25 de zile.
Avand in vedere ca afirmati ca nu exista minori, parintii dvs puteau divorta simplu si rapid la notariat.