Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Persoane in intretinere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Persoane in intretinere

Un salariat are in intretinere parintii care nu au niciun venit.Va rog frumos sa-mi spuneti daca pentru a indeplincalitatea de coasigurati trebuie sa aduca la angajator adeverinta de la ANAF care sa ateste ca nu au venituri. Daca se poate cat mai urgent Multumesc anticipat
Da, trebuie adeverinta fiscala de la ANAF ca nu au venituri.
Multumesc frumos. Imi puteti spune conform carui act legislativ?
Din Ordinul CNAS nr. 617 din 13.08.2007 pentru aprobarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita (publicat in Monitorul Oficial nr. 649 din 24.09.2007):

Art. 20.
(1) Persoanele care beneficiaza de asigurarile sociale de sanatate fara plata contributiei sau cu plata contributiei din alte surse vor face dovada incadrarii în una dintre aceste categorii printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii, pe baza urmatoarelor documente:
d) sotul, sotia şi parintii aflati în intretinerea unei persoane asigurate, cu act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile, o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii, precum şi o declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are în intretinere persoana respectiva;

Multumesc. Ordinul 617/2007 a fost abrogat de ordinul 581/2014 unde la art. 12 alin.1 lit.e nu se mai mentioneaza "documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile"...Gresesc oare?
Dovada calităţii de asigurat se realizează prin modalitatea electronică de verificare a calităţii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate, iar în situaţia în care, în urma interogării, persoana nu apare în aplicaţia SIUI, se realizează printr-un document justificativ - adeverinţă, eliberată de casa de asigurări de sănătate în a cărei evidenţă se află persoana, potrivit fiecărei categorii de persoane, pe baza următoarelor documente:
e) pentru soţul, soţia şi părinţii aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate: act de identitate valabil la data solicitării, documente care să ateste relaţia de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreţinere persoana respectivă;
Detalii: [ link extern ]