Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... stabilire conditii loc de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

stabilire conditii loc de munca

Buna ziua,
In cazul in care unui angajat i s-a recomandat evitarea frigului si a umezelii, as dori sa stiu daca exista o lege unde sa fie indicat modul de calcul al nivelului de umiditate.

va multumesc anticipat
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca mentioneaza in anexa 1:
21.3. Cand lucratorii sunt angajati la posturi de lucru in aer liber, astfel de posturi de lucru trebuie sa fie amenajate pe cat posibil astfel incat acestia:
a) sa fie protejati impotriva conditiilor meteorologice nefavorabile si, daca este necesar, impotriva caderii obiectelor;
b) sa nu fie expusi unui nivel de zgomot daunator, nici unor influente exterioare vatamatoare,
cum ar fi gaze, vapori sau praf;
c) sa isi poata parasi posturile de lucru rapid in eventualitatea vreunui pericol sau sa poata primi rapid asistenta;
d) sa nu poata aluneca sau cadea.
Orientativ, prevederile din vechile Norme generale de protectia muncii editia 2002 pot fi avute in vedere, ca si conditii normale de lucru:
-umiditatea relativa a aerului sa fie 30-70 %
-temperatura operativa - vara = 23-26 grade C
- iarna = 20-24 grade C
Senzatia de frig si/ sau umezeala este specifica fiecarui organism uman, in parte. Fiecare individ poate percepe diferit senazatia de frig sau de umezeala.
Sunt aparate specifice care masoara temperatura aerului (termometru) si umiditatea aerului (umidometru), in interior/ incinta sau in atmosfera exterioara.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca