Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire si Ipoteca pe cont curent
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire si Ipoteca pe cont curent

Buna ziua. Intrebarea mea ar fii : Daca se poate incasa de catre o institutie de credit rata lunara pentru credit in CONTUL CURENT, daca este instintat institutia respectiva de o poprire trimisa de executorul judecatoresc ?
SI daca inaintea de instiintare se poate face un contract de ipoteca mobiliara asupra contului curent (fara deposedare) sau mai bine un contract de gaj pe cont curent (cu deposedare), pentru a asigura incasarea ratei lunare scadente.???
Cum s-ar putea face un contract de gaj pe un cont curent?! Contul nu are existență materială și se află tot timpul sub controlul Băncii unde este deschis.

Ipoteca mobiliară pe cont, înscrisă în AEGRM, conferă drept de preferință creditorului ipotecar, dacă are creanțe scadente față de debitorul titular de cont.
Daca exista poprire pe contul curent, unde depuneti banii pentru rata creditului, trebuie sa aveti in vedere ca depunerea sa fie facuta dupa data de scadenta, deoarece depusi inainte, suma se blocheaza in contul cu poprirea. Numai in situatia aceasta, banii se vor duce in contul de credit.
Dar daca Ipoteca Mobiliara este fara deposedare , si atunci pot sa retin de pe contul curent rata scadenta??? dar numai dupa ce devine scadenta?
Nu există ipotecă cu deposedare, ar fi gaj.

Da, creditorul ipotecar poate reține ( dacă este banca respectivă) sau poate solicita executorului să execute silit sumele din cont, dacă este un alt creditor decât banca unde este deschis contul.