avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Invocarea exceptiei de neconstitutionalitate in recurs ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Invocarea exceptiei de neconstitutionalitate in recurs (litigiu de munca)

bunaseara. am pierdut la apel litigi de munca dupa noul cod procedura civila. hotararea este definitiva, insa cu toate acestea doresc sa fac recurs.
as dori sa stiu cand invoc exceptia neconstitutionalitatii asupra articolelor care prevede ca hotararile date in apel litigii de munca nu sunt supuse recursului?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:46, 12 Martie 2016
Buna ziua,
Da dar fara sanse.
Nu am inteles raspunsul. Cand pot sa invoc exceptia, si daca este admisibila daca o invoc in recurs?
Puteti sa o invocati oricand dar va fi respinsa.
In aceste conditii nu vad sensul.
Adica daca o invoc in fata ICCJ aceasta o va trimite catre Curtea Constitutionala?
Nu aveti cum sa o invocati decat in fata instantei care va judeca nu in fata ICCJ.

Alte discuții în legătură

Exceptie de neconstitutionalitate art 483 fara recurs litigii munca aidu aidu Ma deranjeaza f tare ca nu pot sa atac apelul cu recurs la ICCJ in litigiu de munca. Motivul este ca e probabil ca in orasele resedinta de judet, unde CA e ... (vezi toată discuția)
Recurs impotriva incheierii miruna.c miruna.c speta e asa: odata cu recursul am ridicat o exceptie de neconstitutionalitate. recursul s-a solutionat pe 30 nov. asa : respinge recursul ca nefondat. despre ... (vezi toată discuția)
Atacare decizie curte de apel DanutMarian DanutMarian Buna ziua, Va rog un raspuns de principiu la urmatorul caz: - am pierdut in prima instanta un litigiu de munca, motivatia judecatorului de la Tribunal ... (vezi toată discuția)