Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Invocarea exceptiei de neconstitutionalitate in recurs ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Invocarea exceptiei de neconstitutionalitate in recurs (litigiu de munca)

bunaseara. am pierdut la apel litigi de munca dupa noul cod procedura civila. hotararea este definitiva, insa cu toate acestea doresc sa fac recurs.
as dori sa stiu cand invoc exceptia neconstitutionalitatii asupra articolelor care prevede ca hotararile date in apel litigii de munca nu sunt supuse recursului?
Buna ziua,
Da dar fara sanse.
Nu am inteles raspunsul. Cand pot sa invoc exceptia, si daca este admisibila daca o invoc in recurs?
Puteti sa o invocati oricand dar va fi respinsa.
In aceste conditii nu vad sensul.
Adica daca o invoc in fata ICCJ aceasta o va trimite catre Curtea Constitutionala?
Nu aveti cum sa o invocati decat in fata instantei care va judeca nu in fata ICCJ.