Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea tabulara de 5 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea tabulara de 5 ani

Buna ziua,
Dupa cum am citit,
in materia dobandirii proprietatii asupra imobilelor, uzucapiunea tabulara de 5 ani (art.931 Cod Civil) are urmatoarele conditii de aplicare:
• inscrierea in Cartea Funciara fara cauza legitima, dar cu buna-credinta;
• posesie utila exercitata timp de 5 ani de la inscrierea in Cartea Funciara.
Daca este vorba de un imobil al carui proprietari sunt decedati, pe perioada celor 5 ani de la inscrierea in Cartea Funciara a uzucapiunii tabulare cel care o inscrie poate incheia contracte de utilitati (apa, curent, internet) pe numele lui si pentru imobilul respectiv ? (acestea fiind inchise odata cu decesul proprietarilor). De asemenea poate incheia contracte legale de inchiriere a imobilului ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Depinde de actul in baza caruia s-a facut inscrierea... de principiu, poate, ca asta inseamna posesie.
Aveti grija la legea aplicabila, aduceti detalii despre data inceperii posesiei si temeiul sau.
Eu am pus intrebarea daca se poate face. Este vorba de un imobil al mamei mele care a decedat, tatal meu fiind si el decedat dupa divortul de mama mea. Acesta din urma s-a casatorit dupa divort. Problema e ca nu s-a facut partajul si chiar daca mama mea a platit singura apartamentul am inteles ca cealalta sotie a tatalui meu ar avea dreptul la o parte din el. Faza este ca nu reusesc de 3 ani sa dau de aceasta fiind plecata din tara, neavand alte rude prin care sa o contactez. M-am gandit la varianta aceasta cu uzucapiunea. Se poate?
Mai bine mergeti la un avocat, ca poate se gandeste la varianta cealalta cu neacceptarea mostenirii... De putut se pot multe variante, dar inca nu avem suficiente detalii sa stim daca reusiti.
Mie nu mi se pare ca se poate aplica aceasta uzucapiune, insa nu stiu cum anume ati inregistrat in CF imobilul inca.