Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu cod 08 depasit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu cod 08 depasit

Buna ziua. La Sanatate apare eroare si anume cod 08 depasit.In loc de 126 zile concediu cod 08, salariata a beneficiat de 128 zile , conform certificatelor medicale eliberate de medic. In aceasta situatie nu il putem recupera de la finante . Cum se poate face rectificarea? Ultimul concediul medical emis este pt luna septembrie, luna in care I a fost suspendat si contractual.
multumesc frumos.
1. Printre altele angajatorul are si obligatia de a verifica daca se depãşesc duratele maxime prevãzute de legislatie.

2. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

ART. 88
În înţelesul prevederilor Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005, constituie refuzuri justificate la plata indemnizaţiilor urmãtoarele situaţii:
a) nu se face dovada calitãţii de asigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate;
b) neîndeplinirea stagiului complet de cotizare, cu excepţiile prevãzute de lege;
c) necompletarea tuturor rubricilor din certificatul de concediu medical de cãtre medicul care a eliberat/vizat respectivul certificat;
d) neprezentarea certificatului de concediu medical în termenele prevãzute de lege;
e) acordarea retroactivã a certificatelor de concediu medical în afara situaţiilor prevãzute de lege;
f) certificate de concediu medical ce depãşesc duratele maxime prevãzute de prezentele norme;
g) amânarea plãţii ca urmare a sesizãrii comisiilor care efectueazã controlul, de cãtre angajatorul care constatã eliberãri nejustificate de certificate de concedii medicale;
h) alte situaţii similare temeinic fundamentate.

3. Luati legatura cu CJAS poate va ofera o solutie.
multumesc frumos