Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis anulat alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis anulat alcoolemie

salut...
in urma cu 3 saptamani am plecat intr-o dimineata cu in prieten cu masina el coducea iar eu eram in dreapta... intr-o curba el a intrat intr-o masina parcat....am iesit amn 2 din masina el a plecat... cand a iesit proprietaru masini ma gasit pe mine langa masina mea ma uita la e si in mintea me evaluam pagubele..e crezand ca eu am condus mia zis sa mergem la politie iar eu iam spus ca nu am condus eu si altcineva care a plecat...intrun final am zis hai ca merg la politie sa-ti dau asigurarea eu nestind cum se procedeaza.... ajungand la politie cei deacolo crezand ca eu am condus miau loat actele si sau facut treaba.... iar pe drum spre politie ii zicem lui baiatu asta vezi ce zici sa nu imi ia permisu... bun dupa untimp ce am stat in sectie vine unu la mine sa suflu in fiola si iam zis '' pai dc trebue sa suflu in fiola ?'' ''el mia zis asa e procedura" imi iesise 0.78g/l bun ma loat dupa el apoi ma intreaba "vrei sa mergem la sange" si iam zis '' eu dca vad sange lesin'' si mia si ca nu e nici o problema semneza aici nici macar nu vedem foaia.... dupa 4 ore mai ma pune sa scriu cv... evident iam zis '' ca nici nus sa tin pixu in mana la ora asta am mai mazgalit foaia ai :)).... si mia zis esti liger poti sa pleci si mia dat actele inapio... seara cand mam trezit ma uit in portofel si lipse permisu evident.. ma duc la sectie si lam intrebat '' dc mia loat premisu'' evident el mia zis ca am condus beat..eu iam spus toata poveste de mai sus si mia zis ca baiatu care iai lovit masina a declarata ca tu ai condus...Si uite asa am ramas fara permis si cu masina lovita
deci ce sfat imi dati ????
Vi s-a deschis dosar penal pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art. 337 c.p. Permisul este retinut de politie, iar dvs nu veti avea dreptul sa conduceti pe durata cercetarilor, daca veti fi gasit vinovat si condamnat, permisul se anuleaza.

ART. 337 c.p.
Refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice
Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive*) se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
Cine este proprietarul autoturismului?
Faceti cunoscut politiei faptul ca a condus o alta persoana indicand datele personale si domiciliul persoanei care a condus.
florin3333, utilizator
patrascu razvan a scris:

Vi s-a deschis dosar penal pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art. 337 c.p. Permisul este retinut de politie, iar dvs nu veti avea dreptul sa conduceti pe durata cercetarilor, daca veti fi gasit vinovat si condamnat, permisul se anuleaza.

ART. 337 c.p.
Refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice
Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive*) se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

si ce ma sfatuiti sa fac in situatia asta???