Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de asigurari sociale plus pensie de handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de asigurari sociale plus pensie de handicap gradul 3

Ce drepturi au persoanele cu handicap gradul III ?
1. Nu exista pensie de handicap:
- ori e pensie de invaliditate;
- ori e indemnizatie de handicap.

2. Cele doua de mai sus se pot cumula.

3. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale, de pe langa Casa de Pensii, avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

indemnizatie de handicap ..(eu ii spuneam pensie de handicap ).. intrebarea era nu cum se acorda aceasta, ci care sunt drepturile (facilitatile ) de care beneficiaza omul..in titlu am spus ca e vorba de un pensionar cu pensie pentru limita de varsta si vechime integrala plus o indemnizatie de handicap.. multumesc !
Potrivit art.6 din Legea nr.448/2006, persoanele cu handicap beneficiază de drepturi la:
a) ocrotirea sănătăţii - prevenire, tratament şi recuperare;
b) educaţie şi formare profesională;
c) ocuparea şi adaptarea locului de muncă, orientare şi reconversie profesională;
d) asistenţă socială, respectiv servicii sociale şi prestaţii sociale;
e) locuinţă, amenajarea mediului de viaţă personal ambiant, transport, acces la mediul fizic, informaţional şi comunicaţional;
f) petrecerea timpului liber, acces la cultură, sport, turism;
g) asistenţă juridică;
h) facilităţi fiscale;
i) evaluare şi reevaluare prin examinarea la domiciliu a persoanelor nedeplasabile de către membrii comisiei de evaluare, la un interval de 2 ani.