Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Amortizare autoutilitara achizitionata din Germania
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Amortizare autoutilitara achizitionata din Germania

O societate comerciala platitoare de impozit pe profit a achizitionat o autoutilitara din Germania.
Pe factura se mentioneaza ca este din 2008.
Se poate inregistra amortizarea?
Pe ce perioada?
Sau este nevoie de o expertiza tehnica?
Multumesc.
Potrivit pct.III(3) din ANEXA la HG nr.2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe,in cazul mijloacelor fixe achizitionate cu durata normala de functionare expirata...durata normala de functionare se stabileste de catre o comisie tehnica sau un expert tehnic independent.