Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecatorie -dosar conf OUG 119/2007
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecatorie -dosar conf OUG 119/2007

Doresc sa depun o cererea de emitere a ordonanței de plată formulată împotriva unei societati comerciale conf OUG 119/2007.Stiu ca trebuie sa depun aceasta cerere la Judecatoria de care apartine debitorul,a carei adresa o cunosc.Exista posibilitatea sa fie depusa aceasta cerere la judecatoria unde isi are sediul creditorul?
turkn, utilizator
OUG 119/2007 s a aflat in vigoare de la 31.10.2007 până la 15.02.2013, fiind abrogată prin Legea nr. 76/2012 și înlocuită de Codul de Procedură Civilă din 2010, art. 1013-1024.
Am vazut ca in majoritatea dosarelor este specificata atat OUG 119 cat si NCPC cu articolele mentionate de dumneavoastra.Referitor la intrebarea mea ma puteti indruma?
Conform art.1016 NCPC Creditorul poate introduce cererea privind ordonanta de plata la instanta competenta pentru judecarea fondului cauzei in prima instanta.Conform art.116 NCPC Reclamantul are alegerea intre mai multe instante deopotriva competente.In principiu, competenta teritoriala nu este de ordine publica, cu exceptia cererilor privitoare la mostentire,societati,insolventa sau concordat preventiv,precum si cererile formulate de un profesionist impotriva unui consumator.Ca atare,apreciez ca, puteti formula si la sediul creditorului.
In final am optat pentru o cerere de valoare redusa intrucat suma este mai mica de 10.000 lei.O voi depune la Judecatoria de la sediul creditorului.
Mai am o nelamurire referitor la taxa de timbru de 200 lei.O pot plati la primaria creditorului?E obligatorie plata odata cu depunerea dosarului la Judecatorie ?
E obligatorie depunerea taxei de timbru. Se va achita la sediul creditorului.