avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mariri salariale in timpul concediului prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mariri salariale in timpul concediului prenatal

Buna ziua,
Voi intra in concediu prenatal in luna aprilie 2016. In mai 2016 in cadrul companiei se ofera mariri salariale. Pot beneficia si eu de aceste mariri? Este vreo lege care sa oblige firma sa imi ofere marire chiar daca sunt in prenatal?
Cel mai recent răspuns: oana123456 , utilizator 16:05, 4 Martie 2017
In timpul concediului de maternitate, dvs aveti c.i.m. suspendat si ,prin urmare,nu se pot efectua modificari la c.i.m.

In schimb,la revenirea din concediu de maternitate sau CCC, veti putea beneficia de aceste majorari de salariu.

art.10 din Legea 202/2002:
...
(8) La incetarea concediului de maternitate, a concediului pentru cresterea copiilor in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu dizabilitati sau a concediului paternal, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca ori la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente, si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc de raspuns! Nu stiam ca in concediul de maternitate(prenatal si postnatal) se suspenda contractul de munca. La prima sarcina in 2012 eu am semnat cerere de suspendare dupa aceasta perioada, cand am intrat in CCC.
In cazul in care contractual nu e suspendat pe perioada concedului maternal, compania este obligata sa imi dea acea marire?
Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2016
oana123456, utilizator
Pe durata concediului de maternitate,c.i.m. este suspendat de drept , conform art.50 lit.a C.mun., si,prin urmare, nu exista situatia ca acesta sa nu fie suspendat.

Pe durata CCC,c.i.m. poate fi suspendata la initiativa salariatului, conform art.51 lit.a C.mun.

Daca nu intrati in concediu de maternitate, atunci vi se va mari salariul, intrucat c.i.m. este activ.

Codul Muncii
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
....

Art. 51
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
.....
La întoarcerea la munca ai beneficiat de acea mărire de salariu??
Am primit marirea in concediu. Cand ma intorc voi avea noul salar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la pastrarea postului in cazul concediului pt cresterea copilului WEO WEO Persoana care revine din concediul pentru cresterea copilului are dreptul sa revina la serviciu pe acelasi post indiferent daca a fost in concediu pentru un an ... (vezi toată discuția)
Marire de salariu aniri aniri salut. de pe 18iunie am intrat in concediu prenatal.in unitatea unde lucrez, de la 1 iulie s-a acordat o marire de salariu de 10%. eu nu am beneficiat de ea si ... (vezi toată discuția)
Concediu paternal-suspendarea contractului individual de munca nicolae77 nicolae77 buna ziua, am urmatoarea intrebare: imi poate suspenda angajatorul contractul de munca desi am dus certificatul de nastere si atestat de puericultura? (vezi toată discuția)