Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Acordare bonificatie 10%
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Acordare bonificatie 10%

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pentru plata anticipata ( plata efectuata cu un an in urma celui pentru care datorez impozit) a impozitului pe teren ( eu am platit in 2014 mai mult decat in decizia de impunere ) primesc 10% bonificatie care se acorda pentru plata pana la 31 martie 2015.
De exemplu in 2014 am platit 200 lei si eu datoram 100 lei , deci mi-a ramas in sold 100lei ( adica -100).In 2015 datorez 60 lei si automat ar trebui sa mi se acorde si bonificatie de 6 lei pentru ca am 100 de lei platita deja din 2014 . Deci: din 100 scad 60, mai raman 40 de lei si cu bonificatia de 6 lei ar trebui sa ramana 46 de lei pentru 2016. In 2016 din suma datorata de 80 de lei ar trebui sa mi se scada acesti 46 ramasi din 2015 si bonificatia de 8 lei pentru 2016 dac platesc pana la 31 martie 2016. In final in 2016 ar trebui sa platesc 80-8-46=26 de lei

Vreau sa mi se spuna daca se acorda bonificatia de 10 % in 2016 si pentru "sumele aflate in plus pe rol ( suprasolvire)"- adica sumele aflate in plus la sfarsitului anului 2015.
eugtheo, utilizator
Da, se ține cont de orice sumă negativă(suprasolvire) rămasă în soldul fiecărei obligații de plată(impozit pe clădiri, impozit pe teren, impozit pe mijloacele de transport).