avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... m-au furat cei de la o firma de curierat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

m-au furat cei de la o firma de curierat

Si eu trec printr-o chestiune la fel de delicata cu [editat].
Acum doua saptamani am trimis un colet prin OLX (un telefon samsung edge in valoare de 2100 lei).
Dupa cateva zile vazand ca coletul nu a ajuns la destinatar am facut o reclamatie la firma.
Astazi mi-a venit raspuns cum ca o sa ma despagubeasca cu 250 de lei pentru ca coletul meu sa dat disparut.
Deci eu am pierdut 1850 de lei ,asa simplu e pentru ei.
ei spun ca daca coletul era asigurat ma despagubeau cu toata suma.
Dar pe OLX cand completezi formularul nu e rubrica cu asigurarea coletului.
va rog sa-mi spuneti si mie cei patiti cum ati rezolvat cazul.
Sunt sigur ca mai sunt si altii in situatia mea.
Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2016
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 09:47, 26 Februarie 2016
abx5 a scris:
[...] ei spun ca daca coletul era asigurat ma despagubeau cu toata suma.

Se pare ca asa este!

[ link extern ] -
Pentru asigurarea coletului, suna la Cargus la 021 9330 (Bucuresti) sau 021 9282 (in tara) - sau la un alt curier, daca preferi. Odata cu chemarea unui curier, mentioneaza si ca doresti asigurarea coletului. Aceasta este in general un procent din valoarea produsului expediat. De asemenea, asigurarea se face in baza facturii (pentru o evaluare obiectiva a valorii coletului).

abx5 a scris:
Sunt sigur ca mai sunt si altii in situatia mea.

Da, s-a intamplat si la case mai mari, zic ...sume mai mari.
Sau ii puteti da in judeca - incercati sa faceti dovada pretului telefonului cu pretul pietei (anuntul dvs., alte anunturi asemanatoare etc). Desi cel mai probabil va fi nevoie de o expertiza pentru stabilirea valorii, ceea ce cam taraganeaza intreaga procedura.
@AMU, sa traiti, pe ce temei de drept se va intemeia actiunea despre care vorbiti

p.s. ...si pe cine sa ii dea in judecata?
Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2016
trandafir2, moderator
Pe cei de la Cargus - raspundere civila delictuala.

Am obtinut asa ceva impotriva celor de la Atlassib. Dar dureaza.
1) Delictuala, nu contractuala, da? Ok.

2) Desi pe siteul OLX este stipulat Termeni si conditii generale ?? respectiv
Ce Se Intampla Daca Se Pierde Coletul Sau Cumva Se Deterioreaza La Transport?
Partenerul nostru Cargus va oferi despagubire de pana la de 10 ori valoarea transportului. De exemplu, daca transportul a costat 25 lei, se poate despagubi suma de maxim 250 lei.


Ce sa invoce clientul daca 1) nu a asigurat marfa si daca 2) nu a declarat valoarea si daca 3) oferta publica utilizare a siteul prevede conditii fara echivoc?
Cum poate fi invocata raspunderea civila delictuala in acest caz ? (nu ma pricep, dar intreb si eu). Multumesc.

Alte discuții în legătură

Colet asigurat si deteriorat de catre curier buha_cu_b_mare buha_cu_b_mare Va salut! Problema mea,e pe scurt, este urmatoarea: - la jumatatea lunii martie am cumparat (1250 lei) o multifunctionala SH de la firma din Cluj; produs ... (vezi toată discuția)
Paguba facuta de firma de curierat Dahrma Dahrma Buna ziua, Doresc sa dau firma de curierat in judecata deoarece mi-a avariat coletul,astfel ca destinatarul nu a mai ridicat coletul,neplatind factura,si eu ... (vezi toată discuția)
Am fost înșelat la o vânzare pe olx: așa-zisul cumpărător mi-a returnat returnat un alt telefon în locul celui pe care i l-am expediat. ce e de făcut într-o astfel de situație? Luciotrifescu Luciotrifescu Salutare tuturor...in urma unui anunt postat pe olx (telefon spre vanzare)...am primit un mesaj pe acelasi olx de la un individ care m a intrebat direct daca ... (vezi toată discuția)