Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost înșelat la o vânzare pe OLX: așa-zisul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost înșelat la o vânzare pe OLX: așa-zisul cumpărător mi-a returnat returnat un alt telefon în locul celui pe care i l-am expediat. Ce e de făcut într-o astfel de situație?

Salutare tuturor...in urma unui anunt postat pe olx (telefon spre vanzare)...am primit un mesaj pe acelasi olx de la un individ care m a intrebat direct daca trimit in tara telefonul prin fancurier a insistat sa trimit prin aceasta firma de curierat....i am zis ca trimit...a vrut si verificare colet...l am pus la curier...bla bla....l am sunat pe respectivul nu a mai raspuns....initial am crezut ca am pierdut doar banii de curierat 33 lei turul si 33 lei retur...cand ce sa vezi...individul mi a schimbat telefonul si mi a pus in loc un telefon stricat...era mana n mana cu, curierul.ce e de facut? Astept raspunsuri...multumesc
Manuela Rășină, administrator
Este foarte greu de dovedit ca a procedat asa.
Dacă aveți acte pe telefon puteți încerca o plângere penală.
Plângerea va trebui motivată.
Domnule Claudiu mentionez ca am salvata toata discutia cu individul...asta nu se considera proba? Amprentele de pe telefonul stricat depe cutie de pe colet nu se considera proba? Multumesc
Luciotrifescu, utilizator
Depuneti plangere penala si indicati probele pe care le considerati dvs utile aflarii adevarului in cauza.
Cred ca asa voi face Domnule avocat...am sunat curierul de la destinatie si a recunoscut ca individul care mi a schimbat telefonul ii este cunoscut si ca acel individ a desfacut coletul si a probat cartela desi nu avea voie...atunci mi a schimbat telefonul...
Era bine sa inregistrati conversatia, oricum, pe curier il puteti indica ca martor.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat