avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost înșelat la o vânzare pe OLX: așa-zisul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost înșelat la o vânzare pe OLX: așa-zisul cumpărător mi-a returnat returnat un alt telefon în locul celui pe care i l-am expediat. Ce e de făcut într-o astfel de situație?

Salutare tuturor...in urma unui anunt postat pe olx (telefon spre vanzare)...am primit un mesaj pe acelasi olx de la un individ care m a intrebat direct daca trimit in tara telefonul prin fancurier a insistat sa trimit prin aceasta firma de curierat....i am zis ca trimit...a vrut si verificare colet...l am pus la curier...bla bla....l am sunat pe respectivul nu a mai raspuns....initial am crezut ca am pierdut doar banii de curierat 33 lei turul si 33 lei retur...cand ce sa vezi...individul mi a schimbat telefonul si mi a pus in loc un telefon stricat...era mana n mana cu, curierul.ce e de facut? Astept raspunsuri...multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: AdrianBax , utilizator 20:34, 5 Februarie 2018
Este foarte greu de dovedit ca a procedat asa.
Dacă aveți acte pe telefon puteți încerca o plângere penală.
Plângerea va trebui motivată.
Domnule Claudiu mentionez ca am salvata toata discutia cu individul...asta nu se considera proba? Amprentele de pe telefonul stricat depe cutie de pe colet nu se considera proba? Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2018
Luciotrifescu, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti plangere penala si indicati probele pe care le considerati dvs utile aflarii adevarului in cauza.
Cred ca asa voi face Domnule avocat...am sunat curierul de la destinatie si a recunoscut ca individul care mi a schimbat telefonul ii este cunoscut si ca acel individ a desfacut coletul si a probat cartela desi nu avea voie...atunci mi a schimbat telefonul...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Era bine sa inregistrati conversatia, oricum, pe curier il puteti indica ca martor.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

Alte discuții în legătură

Colet "violat" - fan courier teomic_a teomic_a In urma cu cateva zile am trimis un colet cu serviciul Fan Courier la Satu Mare, in urma caruia trebuia sa primesc ramburs o suma de bani. Odata ajuns coletul ... (vezi toată discuția)
Am cumpărat de pe olx un telefon care nu corespunde cu ce a fost pe site, iar vânzătorul dă vina pe curier. vreau să fac plângere penală, am șanse de câștig? MelindaT89 MelindaT89 Buna, Am achizitionat zilele trecute un telefon de pe Olx,dupa ce am vazut poze cu telefonul,am primit prin internet factura de achizitie,am fost asigurata ca ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani produs returnat Veerooniicaa Veerooniicaa Bună ziua. Ma puteți ajuta și pe mine cu recuperarea banilor unui produs cumpărat online și primit defect și spart? Pe scurt, am cumpărat un televizor ... (vezi toată discuția)